Porady dotyczące okien

Co zrobić gdy zauważymy, że nasze okna wraz z upływem lat stały się nieszczelne lub po prostu straciły swój atrakcyjny wygląd? Takie problemy bardzo często skłaniają nas do refleksji nad zakupem nowych okien, co stanowić może niemały wydatek. W takiej sytuacji warto najpierw pomyśleć nad innym rozwiązaniem, które zapewni nam nie tylko komfort ale i zmniejszy wydatki na ogrzewanie podczas chłodnych, jesienno-zimowych miesięcy. Poniżej prezentujemy kilka porad, które wykonane z pomocą specjalisty lub na własną rękę mogą przywrócić stolarce funkcjonalność oraz estetyczny wygląd.

Uszczelnianie okien

Na szczelność okien wpływ ma przede wszystkim prawidłowa ich konserwacja. Zanim więc zadzwonimy po specjalistę warto sprawdzić czy zarówno uszczelka jak i skrzydło okna nie zawiera zanieczyszczeń, które można usunąć za pomocą szmatki. Jeśli konieczna jest jednak wymiana uszczelki, która mogła ulec uszkodzeniu na skutek chociażby temperatury, warto zgłosić się po fachową pomoc.

Inną przyczyną nieszczelności okna może być jego słaby docisk do ramy lub obsunięcie się skrzydła. Tego typu awarie przeważnie powstają wskutek codziennego użytkowania. W przypadku pierwszej usterki, możemy poradzić sobie dokręcając poluzowana klamkę za pomocą wkrętaka, w przypadku drugiej zaś samodzielna naprawa może doprowadzić do uszkodzenia zawiasów, dlatego zastanówmy się nad pomocą specjalisty.

Uszkodzone okucie okienne

Nowoczesne okna PCV i drewniane posiadają okucia obwiedniowe, które odpowiedzialne są za funkcje otwierania i uchylania okna. Aby zachować je w dobrym stanie, należy regularnie czyścić i smarować te elementy, w których występuje zjawisko tarcia.

W przypadku kiedy zauważymy jednak uszkodzenie takiego mechanizmu należy wezwać specjalistę, ponieważ samodzielna naprawa może doprowadzić do jego zerwania a wtedy koszt wymiany okucia może przekroczyć kwotę kilkuset złotych.

Parowanie szyb

Najprościej rzecz ujmując, skraplanie się wody po wewnętrznej stronie okna świadczy o zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną stroną okna. Możemy temu zapobiec na kilka sposobów. Najprostszym i najszybszym jest zwiększenie ogrzewania w pomieszczeniu co pozwoli na bieżące odparowywanie wody z powierzchni szyby. Inną metoda jest wymiana zewnętrznej uszczelki, która jeśli uległa uszkodzeniu, może powodować dostawanie się zimnego powietrza do wnętrza skrzydła a co za tym idzie skraplanie się pary na wewnętrznej powierzchni szyby. Dodatkowo można pomyśleć nad zainstalowaniem nawiewnika okiennego, który pomoże poprawić cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Jeśli zaś zauważymy ślady pary wewnątrz zespolonej szyby oznacza to, że ta jest rozszczelniona. Skutkiem tego procesu jest ulatnianie się arganu lub azotu i dostawanie się do wnętrza wilgoci. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana pakietu szyb.

Wymiana powłoki lakieru lub farby

Nasze okna pod wpływem czynników atmosferycznych zmieniają kolor lub ich powłoka ulega odpryskom. Renowacji przy pomocy lakierów i emalii akrylowych dostępnych w marketach budowlanych możemy dokonać jednak tylko w przypadku okien drewnianych i wymaga to od nas dość dużego nakładu pracy. Przede wszystkim należy pozbyć się starego lakieru i najlepiej zrobić to ręcznie gdyż urządzenia mechaniczne mogą spowodować uszkodzenia szyby lub uszczelek. Warto też przed nałożeniem lakieru zastosować impregnat, który pozwoli zabezpieczyć drewniane okno przez działaniem niepożądanych czynników zewnętrznych.

W przypadku okien wykonanych z PCV ramy mogą ulegać przez lata przebarwieniom pod wpływem słońca i innych czynników atmosferycznych.

Zwykłe płyny do okien często nie pomagają w usunięciu tych zmian. W sprzedaży dostępne są preparaty do czyszczenia ram okiennych PCV. Jeśli po zastosowaniu tych preparatów nadal występują zabrudzenia albo zarysowania można zwrócić się do fachowca po poradę lub skorzystać z usługi odnowienia powłoki specjalistycznymi preparatami czyszcząco-regenerującymi plastik.

Pamiętajmy, że profesjonalna pomoc specjalisty oprócz najwyższej jakości produktów zapewni również wykonanie usługi profesjonalnym sprzętem potęgującym długą żywotność okien.

NAPRAWA I SERWIS OKIEN – WROCŁAW I OKOLICE – ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!