Porady dotyczące drzwi

Drzwi to wizytówka naszego domu. Często o tym zapominamy skupiając się tylko na ich funkcji antywłamaniowej. A przecież zadbane i estetycznie wyglądające będą nie tylko wprawiać w zachwyt naszych gości ale stanowić będą również zabezpieczenie przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Tak jak w przypadku okien, konserwacji wymagają drzwi zarówno drewniane, stalowe, MDF jak i te wykonane z PCV. Pamiętajmy zatem o regularnym czyszczeniu nie tylko frontów skrzydeł drzwiowych ale również górnych ich części, uszczelek i elementów metalowych. Pozwoli nam to na zachowanie ich dłużej w dobrej formie, bez konieczności napraw i renowacji. Warto również pamiętać o serwisowaniu naszych drzwi gdy tylko zauważymy problemy z klamką lub zawiasami. Dotyczy to zarówno drzwi wejściowych, wewnętrznych jak i tarasowych.

Jednym z najczęstszych kłopotów, które pojawiają się przy codziennym użytkowaniu drzwi jest ich skrzypienie, trzeszczenie lub po prostu szuranie o podłogę. W pierwszym przypadku najlepiej zacząć od nasmarowania zawiasów. Można to zrobić olejem silikonowym, wazeliną techniczną lub smarem, pamiętajmy jednak o wcześniejszym, dokładnym zabezpieczeniu powierzchni wokół drzwi tak aby ich nie zabrudzić. Następnie należy delikatnie unieść drzwi do góry, żeby mieć dostęp do wnętrza zawiasów. Nadmiar zaaplikowanego oleju należy wytrzeć szmatką, powtarzając czynność przy górnym i dolnym zawiasie.

Regulacje drzwi dokonuje się także poprzez wkręcenie zawiasów bardziej w skrzydło lub ościeżnicę. Ma to wpływ zarówno na doszczelnienie drzwi (większe dociśnięcie drzwi do uszczelek) jak również na zmianę pozycji skrzydła (dokręcając górny zawias powodujemy podnoszenie się dolnej krawędzi skrzydła po stronie zamka).

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że czynniki atmosferyczne również mogą mieć wpływ na niedomykanie się lub ciężkie otwieranie drzwi. Wszystko za sprawa zbyt wysokiej temperatury lub wilgoci, która ma wpływ szczególnie na stolarkę drewnianą. Przeważnie są to problemy okresowe, jednak jeśli zauważymy duże zmiany zgłośmy się o pomoc do fachowca.

Dotyczy to również sytuacji gdy zdecydujemy, że nasze drzwi wymagają gruntownego odświeżenia. Pomoże on szczególnie w przypadku drzwi zabytkowych odzyskać im oryginalny wygląd nie narażając ich przy tym na zniszczenia. Bardzo ważne bowiem przy tego typu renowacjach jest staranne wykonanie prac, gdyż drzwi zabytkowe posiadają liczne rzeźbienia, o które powinniśmy zadbać w szczególny sposób.

Pierwszym etapem prac jest dokładne pozbycie się starego lakieru, tak aby jego resztki nie pozostawały w miąższu drewna. Następnie przystępujemy do szlifowania i szpachlowania po to aby uzupełnić ewentualne ubytki w drewnie. Na koniec pozostaje już tylko malowanie.

Pamiętajmy, że wiele usterek związanych ze stolarka drzwiową możemy usunąć na własną rękę, przygotujmy się jednak do tego dobrze tak aby nie wyrządzić większych szkód. Jeśli nasze dobre chęci nie wystarczą przy pozbyciu się problemu, nie róbmy nic na siłę tylko zgłośmy się do specjalisty w tej dziedzinie!